پژوهشگر

این وبلاگ حاوی نوشته ها و یادداشتهای منتشره اینجانب در رسانه ها می باشد

پژوهشگر

این وبلاگ حاوی نوشته ها و یادداشتهای منتشره اینجانب در رسانه ها می باشد

اینجانب علی اکبری به عنوان محقق و پژوهشگر مطالبی را در رسانه ها و خبرگزاری ها منتشر می نمایم که سعی دارم آنها را در این وبلاگ قرار دهم.
برای دسترسی بهتر خوانندگان محترم به اصل یادداشت درخبرگزاری یا تارنمای انتشار دهنده، در ابتدای هر متن، ضمن درج تاریخ و نام تارنمای مربوطه، لینک مربوطه نیز قرار گرفته است .

طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
پیوندهای روزانه

۱۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۴ ثبت شده است

این مطلب 23 اردیبهشت 1394 در خبرگزاری فارس منتشر گردید.

برابر توافق لوزان ایران حق هیچ‌گونه غنی‌سازی ندارد زیرا هرگونه غنی‌سازی و به هر میزان، مستلزم عبور ایران از سقف محدودیت سیصد کیلوگرم خواهد بود.

  • ali akbari

این مطلب در صفحه 10 کیهان 21 اردیبهشت 1394 منتشر گردید .

مقام معظم رهبری دفاع از شخصیت حقوقی حکومت را به عنوان یکی از مهم‌ترین وظایف رهبری مدنظر داشته و در مواقع مختلف که شائبه توهین به این شخصیت حقوقی پیش آمده است، به دفاع پرداخته‌اند

  • ali akbari

این مطلب 15 اردیبهشت 1394 در خبرگزاری فارس منتشر گردید.

اگر برخی آقایان در خیال خام خویش تصور دیدار با جان کری در تهران را در سر می‌پرورانند و چنین اقداماتی را کلید حل مشکلات کشور می‌دانند، سخت در اشتباه هستند. این افراد باید از خوابی که به سر می‌برند بیدار شوند و بدانند که این خیالی تعبیر نشدنی است.

  • ali akbari

این مطلب در صفحه 10 روزنامه کیهان 14 اردیبهشت 1394 منتشر گردید.

برخی از نابخردان آمریکایی و اذناب رسانه‌ای ایشان از لزوم اسکورت کشتی‌ها در تنگه هرمز و خلیج فارس سخن می‌گویند. حرفی که بزرگ‌تر از دهان ایشان است. سخنی که خود نیز می‌دانند جز برای دل‌خوشی و استفاده داخلی، مصرف دیگری نخواهد داشت.

  • ali akbari

این مطلب 11 اردیبهشت 1394 در خبرگزاری فارس منتشر گردید.

آقایانی که بروز فتنه‌های انتخابات 88 را ناشی از چند جمله در یکی از مناظره‌ها مطرح می‌سازند، مدتی است بر همان سیاق و روش و بلکه شدیدتر و افراطی‌تر، همان رفتار را در دستور کار قرار داده و شعار «بگم بگم» را سر داده‌اند.

  • ali akbari

این مطلب در صفحه 10 روزنامه کیهان 10 اردیبهشت 1394 منتشر گردید.

گرد و غبار که فرونشیند، دیدنی‌ها دیده می‌شود. بعد از حجم وسیع تبلیغات درخصوص توافق ژنو و به خصوص توافق لوزان و ارسال پیام‌های تبریک به مناسبت این فتح‌الفتوح، در حالی که مشخص نبود که مبنای این تبریک‌ها چیست و کدام پیروزی حاصل شده که لازم است به آن مناسبت چنین جشنی برپا شود، اکنون علی‌رغم استنکاف دولتمردان و تیم هسته‌ای کشورمان برای انتشار گزاره برگ، مشخص شده که متاسفانه نه تنها بسیاری از آنچه آمریکایی‌ها بیان داشتند، صحیح بوده است بلکه موضوع فراتر از آن چیزی است که تصور می‌شد.

  • ali akbari

این مطلب 9 اردیبهشت 1394 در صفحه 12 روزنامه کیهان منتشر گردید

هرچند حوادث در زمان و جغرافیای متفاوت تکرار می‌شوند لیکن مشابهت‌های این حوادث نکات قابل تأملی را به همراه دارند و به جای خواندن و گذشتن، عبرت‌آموزی باید مدنظر قرار گیرد.

زمانی که ارتش صهیونیستی با آن همه ادعا و نخوت، حمله به یک باریکه 360 کیلومتر مربعی را کلید زد، تصور می‌کرد که با یک پیروزی خیره‌کننده، خواهد توانست قدرت خود را تثبیت و مقاومت فلسطینیان را مضمحل نماید و زمانی که با تمام تلاش‌ها و اقدامات، نتیجه‌ای جز شکست و تحقیر برای خود ندید، چاره را در خروج به ظاهر آبرومند و اعلام پایان عملیات با ادعای نیل به اهداف اولیه دید و چه کسی است که نداند رژیم صهیونیستی نه‌تنها به هیچ‌کدام از اهداف خود نرسید، بلکه مقاومت قوی‌تر و منسجم‌تر از گذشته به حیات خود ادامه می‌دهد و اکنون کابوس مسلح شدن کرانه باختری، خواب را از دیدگان صهیونیست‌ها ربوده است.
همین وضعیت در تجاوز رژیم سعودی به کشور یمن قابل رؤیت و مشاهده است.

  • ali akbari

این مطلب 4  اردیبهشت 1394 در خبرگزاری فارس منتشر گردید.

مذاکرات ایران و 5+1 همچنان ادامه دارد و طرفین تمایل دارند که به یک توافق جامع و خوب از دید خویش برسند و هر کدام نیز اعلام می‌نمایند توافق نکردن بهتر از توافق بد است. همچنین طرفین این مذاکرات را یک عرصه بده بستان دانسته و اعتقاد دارند که باید در این میانه، چیزی پرداخت و چیزی دریافت شود. تا این جای کار می‌توان اظهار داشت حداقل، اشتراک لفظی بین خواسته‌های دو طرف وجود دارد لیکن باید مشخص شود که در این مذاکرات آیا کالا و امتیازی که مبادله می‌شود، همتراز و هم ارزش است و اگر نیست، کفه کدام طرف سنگین‌تر است؟ به نظر می‌رسد موضوع مبادله، باید دو کالا  باشد. شفاف‌سازی از سوی ایران به‌منظور رفع نگرانی برخی کشورهای سلطه‌گر که خودشان دارای بمب هسته‌ای هستند برای اینکه اطمینان حاصل شود ایران به سمت تولید سلاح هسته‌ای نخواهد رفت و رفع تحریم‌ها در مقابل این شفاف‌سازی ایران.

اگر به طرف ایرانی توجه کنیم، متأسفانه باید اظهار داشت به نظر می‌رسد بر اساس مطالب و بیاناتی که از سوی برخی دولتمردان کشورمان اعلام شده اعضا تیم کشورمان، به جای تکیه بر شفاف‌سازی، کالای خود را تغییر داده و زیرساخت‌های هسته‌ای کشورمان را به بازار آورده‌اند و به این حد اکتفا نکرده بلکه به جای تأکید بر باارزش بودن این کالا، کالایی که در اختیار دارند را یک کالای معیوب، به‌دردنخور و دردسرساز دانسته و تمایل دارند به هر نحو حتی اگر شده به ثمن بخس این کالا را مبادله نمایند.

  • ali akbari

این مطلب 2 اردیبهشت 1394 در خبرگزاری فارس منتشر گردید

پس از مذاکرات لوزان سوئیس، متنی که بالاخره مشخص نشد بیانیه است یا توافق و یا ... از سوی طرفین مذاکره قرائت شد. در خصوص این متن ایراداتی به تیم هسته‌ای کشورمان وارد شد مبنی بر اینکه برخلاف خط‌مشی ترسیم‌ شده از سوی نظام، به یک توافق دومرحله‌ای تن داده‌اند. در مقابل، عده‌ای این امر را یک پیروزی و دستاورد برای کشورمان معرفی و اقدام به صدور پیام تبریک به مسئولان عالی‌رتبه نظام و دولت و ملت کردند.
  بر پایه این متن و مطابق با نظر دولتمردان کشورمان، تمام تحریم‌ها بلافاصله بعد از توافق لغو خواهد شد و تمامی خطوط قرمز ایران نیز رعایت شده است، این در حالی است که طرف آمریکایی این موضوع را انکار کرده و اعلام می‌دارد ایران عقب‌نشینی قابل ملاحظه‌ای کرده و در مقابل، ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند و تنها برخی از تحریم‌ها تعلیق می‌شوند و آن هم نه در روز توافق، بلکه بعد از یک دوره راستی آزمایی از اقدامات انجام شده توسط ایران.
  انتشار فکت شیت آمریکایی‌ها مورد اعتراض ایران قرار گرفته و دولتمردان کشورمان، طرف آمریکایی را به مصادره تفاهم به نفع خود و انتشار مطالب کذب متهم کرده و اظهار می‌دارند قرائت صحیح آن چیزی است که ایران اعلام می‌کند.
 با توجه به اعتماد ملت به دولت محترم و بدون توجه به آنچه رخ‌ داده باید اشاره کرد که یکی از خطوط قرمز و شروط اصلی ایران برای امضا توافقنامه نهایی، لغو همزمان تمام تحریم‌های غیرقانونی وضع‌ شده علیه کشورمان است و طرف آمریکایی که به‌ اصطلاح شاخص‌ترین عنصری است که این تحریم‌ها را وضع کرده، صراحتاً اعلام می‌دارد که به‌ هیچ‌ عنوان لغو تحریم‌ها را نخواهد پذیرفت و تنها با تخفیف تحریمی آن هم به‌ صورت مشروط موافق است. بر همین اساس از هم‌اکنون می‌توان نتیجه گرفت که

  • ali akbari

این مطلب در صفحه 10 روزنامه کیهان 30 فروردین 1394 منتشر گردید.

گروکشی و عدم‌فروش سوخت بیست درصد به ایران حتی به قیمت جان هزاران بیمار سرطانی محتاج به رادیو داروها، نشان دادکه نظام سلطه برای تسلیم ایران اسلامی هیچ خط و مرز انسانی و بشری را رعایت نخواهد کرد و قطعا این راهبرد در آینده و هم‌زمان با رشد دانش و فناوری در جهان ادامه خواهد داشت و اگر نتوانیم خود را به مرزهای دانش برسانیم هر روز باید شاهد شرایطی مشابه باشیم. یک مثال ساده شاید بتواند بازگوکننده نقش دانش و فناوری و از جمله دانش هسته‌ای در پیشرفت کشور باشد. شما قصد دارید ماهواره بسازید و این ماهواره باید در مداری قرار گیرد که به علت نبودن لایه محافظ زمین، در معرض تابش پرتوها و اشعه‌های کیهانی و خورشیدی است. قطعا باید امکان شبیه‌سازی و آزمونه مدل این ماهواره در سطح زمین را داشته باشید. اگر به دانش هسته‌ای مسلط نباشید، آیا قادر به آزمونه تجهیزات و ماهواره فضایی در محیط شبیه‌سازی شده و آزمایشگاهی بر روی زمین خواهید بود؟ چگونه می‌توانید اثر برخورد پرتوهای کیهانی را بر ماهواره آزمونه کنید زمانی که فاقد تجهیزات و امکانات هسته‌ای مرتبط با این اقدام باشید. با این وصف آیا می‌توان ضریبی از موفقیت را برای ساخته خود تصور نمایید؟

  • ali akbari